Beyin Kanaması Tomografi
21 Haziran 2024

Beyin Kanaması Tomografi

Bilgisayarlı tomografi (BT), vücutta organ ve dokuların kesitsel görüntülerini farklı açılardan verebilen bir cihazdır. Belirlenen alanın 3 ila 10 mm gibi ölçülerdeki kesitleri incelenir. Böylece ilgili doku ve organların yapıları hakkında detaylı bir görüntüleme elde edilmesi sağlanır. Tomografi işlemi, vücudun birçok yerinde kullanılabilen bir cihazdır. Kafa bölgesinde çekilen tomografi işlemi "beyin tomografisi" olarak adlandırılır.

Renkli Beyin Tomografisi Filminin Özellikleri

Beyin tomografisi, özellikle kist veya tümör gibi durumlarda ciddi anlamda veri sağlamak açısından çok önemlidir. Beyin tomografisi için genellikle X-ışınları kullanılarak görüntüleme yapan bir cihaz kullanılır ve bu cihaza tomografi cihazı denir. Cihazın kullanıldığı alan, sorunlu bölgeye ait belirli noktalardan yapılan kesitler ile görüntü elde edilerek, ne tür bir sorun olduğunu anlamak için çok önemlidir. Beyin tomografisi işlemi sırasında, hasta cihazın içine yerleştirilir ve taranarak görüntüler çekilir. Ortalama olarak yirmi saniye kadar süren bu işlem sırasında, hastanın nefesini tutması gerekmektedir. Böylelikle en sağlıklı görüntüler elde edilir. Günümüzde bilgisayarlı tomografi cihazlarının geliştirilmesi ile incelenen kesit kalınlıkları azaltılarak daha detaylı incelemeler yapılabilmektedir. 3 mm'ye kadar olan bölgelerde detaylı inceleme yapma imkanı sağlar.

Bilgisayarlı Beyin Kanaması Tomografisi: İlaçlı ve İlaçsız Yöntemler

  • İlaçsız Tomografi: Hasta vücuduna hiçbir şekilde ilaç enjekte edilmeden yapılan standart tomografi yöntemidir. Bu ilaçsız yöntemde standart görüntüleme ve röntgen teknikleri kullanılır. İşlem yapıldıktan sonra hastada X-ışınlarının etkisi dışında bir etki görülmemektedir. Özellikle geniş görüntüleme yapıldığında genellikle ilaçsız tomografi kullanılır.
  • İlaçlı Tomografi: Bu yöntemde hastanın vücuduna kontrast bir madde enjekte edilerek işlem gerçekleştirilir. İlaç olarak bahsedilen madde, incelenen bölgelerin ekranda daha net bir şekilde görüntülenmesi için uygulanır. Genellikle de ilaçlı tomografi beyin ve damar tomografilerinde kullanılan bir yöntemdir. Multidedektör bilgisayarlı tomografi cihazları kullanılarak yapılmaktadır. İlaçlı beyin tomografisinin bazı yan etkileri vardır. Bu nedenle hastaya uygulanan ilaçların tomografi sırasında ve sonrasında herhangi bir ilaca karşı reaksiyonu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Beyin Kanaması Tomografisi ve Güvenliği

Beyin kanaması tomografisi, etkili ve güvenilir bir yöntem olduğu halde birçok kişinin aklında çeşitli sorular bulunmaktadır. Özellikle beyin tomografisi çekilme işlemi sırasında maruz kalınan radyasyonun insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceği endişesi yaygındır. Bu endişenin en önemli nedeni, beyin tomografisinin radyasyon ile çalışmasıdır. Ancak bu radyasyon, doğru dozajlarda uygulandığında insan sağlığına zarar verecek düzeylerde değildir. Bazı yan etkileri olmasına rağmen, doğru dozajlarda kullanıldığında herhangi bir sorun yaşatmaz. Sağlıklı kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Beyin Kanaması Sonrası Tedavi

Beyin Kanaması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Beyin Kanaması Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Beyin Kanaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Kanaması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Beyin Kanaması Baloncuk Patlaması

Beyin Kanaması Baloncuk Patlaması

Epidural Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Epidural Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi